Pasztet strasburski

Kuchnia francuska słynie z wielu wykwintnych dań takich jak żabie udka, pasztet strasburski czy tradycyjna zupa cebulowa. Znajdziemy w niej również lekkie przystawki czy dania, które goszczą na stołach francuzów równie często co wspomniane wcześniej tradycyjne przysmaki. Jest jednak coś co je łączy. Wszystko wykonane jest z najwyższej jakości składników selektywnie wybieranych przez restauratorów czy osoby prywatne.

Wspomniany wcześniej pasztet strasburski, zwany również foie gras, jest uważany za produkt luksusowy, a co za tym idzie, jest jednym z najdroższych dań w kuchni francuskiej. Wykonuje się go z gęsich bądź kaczych wątróbek, które, co ważne, zostały uprzednio utłuszczone. Wzbudza to wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród ekologów, którzy uważają za nieludzkie przymusowe karmienie zwierząt kilka razy dziennie. Zauważono bowiem, że utłuszczona kacza lub gęsia wątróbka smakuje lepiej. Zwierzęta te karmi się kukurydzą, która zostaje wprowadzana bezpośrednio do żołądków ptaków za pomocą metalowej rury. Prowadzi to do dziesięciokrotnego rozrostu wątroby. W wielu europejskich państwach proceder ten jest zakazany, w tym także w Polsce. W naszym kraju hoduje się gęsi owsiane, które idealnie nadają się do wykonania pasztetu strasburskiego.

Foie gras uchodzi we Francji za prawdziwy rarytas, który bez problemu możemy samodzielnie zrobić w domu. Do jego wykonania potrzebujemy gęsich oraz kaczych wątróbek. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję pasztetu należy przygotowywać wątróbki razem. Wyśmienity smak pasztetu uzyskamy wybierając dobrej jakości wątróbki oraz używając odpowiednich przypraw.

Istnieją dwa sposoby przygotowywania pasztetu. Jednym z nich jest uformowanie wątróbek w kształt bochenka chleba, zawinięcie go folią i gotowanie przez pól godziny w wodzie. Inny przepis mówi o usmażeniu wątróbek, zmieleniu ich, przełożeniu do pojemnika i zapieczeniu w piekarniku. Finalnie pasztet powinien mieć stałą konsystencję i lekko połyskujący wygląd.

Pasztet strasburski powinien być podawany w cienkich plastrach na przystawkę lub danie główne. Jako dodatki do dania może posłużyć dobrze znany w Polsce sos żurawinowy.