Agencja nieruchomości czy skup nieruchomości – co wybrać?

Real estate concept. Businessman pointing at agreement contract

Nie masz czasu na to, by sprzedać mieszkanie samodzielnie? Zależy Ci na ekspresowej transakcji? Z pomocą przychodzą agencje i skupy nieruchomości. Czym różnią się od siebie te firmy i jaką warto wybrać?

Agencja nieruchomości

Biuro albo agencja nieruchomości to firma, która pomaga w przeprowadzaniu transakcji jak zakup, sprzedaż oraz najem nieruchomości.

Gdy właściciel nieruchomości zdecyduje się na taką obsługę, wtedy sprzedaż mieszkania krok po kroku zostanie przeprowadzona właśnie przez agencję. Zajmuje się ona odpowiednim przyszykowaniem mieszkania, wystawieniem oferty, kontaktuje się z klientami i pomaga w formalnościach.

Dzięki obsłudze agencji nieruchomości mieszkanie można sprzedać znacznie prościej, ale również szybciej, ponieważ agenci znają sprawdzone sposoby na sprzedaż za gotówkę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie ma wtedy gwarancji sprzedaży mieszkania od ręki.

Skup nieruchomości

Natomiast skup nieruchomości Kielce to firma, której celem jest odkupowanie mieszkań od klientów od razu. Skupowane są one bezpośrednio, więc umowę można wtedy zawrzeć natychmiast.

Atutem skupów jest nie tylko szybkość transakcji, lecz też możliwość odkupu różnych nieruchomości, w tym do remontu, zadłużonych, a nawet z lokatorem. Główny minus to natomiast niższa cena odkupu w porównaniu do wartości nieruchomości.

Co wybrać – agencję czy skup nieruchomości?

Zarówno agencje, jak i skupy mają swoje korzyści. Gdy ważny jest czas transakcji, warto pomyśleć o skupie. Agencja sprawdzi się natomiast wtedy, gdy umowa nie musi być podpisana od razu.