Czym są stropy gęstożebrowe?

Podczas realizacji inwestycji budowlanej mieszkaniowej, wiele może być różnego rodzaju zmiennych dotyczących poszczególnych materiałów i technik budowania. Jedna rzecz będzie jednak stała, stropy gęstożebrowe. Jest to technika wykonywania stropów, która obecna jest prawie w całym budownictwie jednorodzinnym. Dlaczego?

Skąd ta popularność?

Strop tego typu składa się z licznych belek żelbetowych i pustaków, których zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy kręgosłupem stropu, którym są oczywiście belki. Całość na końcu zalewa się specjalnego typu betonem.
Ogromna popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z bardzo łatwej i szybkiej budowy oraz z ogromnej dostępności materiałów budowlanych tego typu na rynku.

Czy istnieje inna odmiana stropu gęstożebrowego?

Nie mniej istnieją pewne techniki, które są odmianą stropów gęstożebrowych i stanowią niejako ich udoskonalenie. Płyty stropowe WPS są właśnie taką odmianą. Zamiast belek żelbetowych zastosowane są belki stalowe, a jako wypełnienie stosuje się betonowe płyty WPS.
Jaki jest cel wprowadzania takich zmian? Przede wszystkim nie stosuje się przy nich dodatkowych wylewek i szalunków, dzięki czemu strop wps jest bezpieczny w użytkowaniu od razy po jego postawieniu. Nie ma potrzeba odczekiwania. Z tego powodu ten typu stropu często wykorzystywany jest w budynkach poddawanych remontowi, gdzie zastępowane nimi są stare stropy drewniane. Znajduje zastosowanie również w budownictwie mieszkaniowym, choć jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej popularne od innych.