Lilak (bez) w ogrodzie – gdzie warto go posadzić?

Lilaki pospolite (Syringa vulgaris), również określane jako bzy, są uznawane za jedne z najefektowniejszych krzewów ogrodowych. Nie tylko zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, ale też wspaniałym zapachem. Występują w wielu kolorach – białym, purpurowym fioletowym, a nawet żółtym. Gdy chcesz, aby bez zagościł również w Twoim ogrodzie, zobacz, gdzie warto go posadzić!

W jakim ogrodzie sprawdzi się lilak?

Bzy, czyli lilaki są krzewami, które można wpasować w styl każdego ogrodu. Najczęściej są one kojarzone z ogrodami wiejskimi, rustykalnymi, jednak również mogą sprawdzić się w ogrodach o innych stylach.

Lilak może pięknie prezentować się w ogrodzie klasycznym, tworząc grupę czy szpaler z innymi roślinami. Można też posadzić go w ogrodzie nowoczesnym – bardzo popularne są wtedy odmiany białe.

Bzy mogą być sadzone również przy ogrodzeniach i tworzyć żywopłoty. Można je przycinać, aby nadać im odpowiedni kształt.

Jakie stanowisko jest najlepsze dla lilaka?

Gdy chcemy zdecydować się na lilaka w ogrodzie, powinniśmy znaleźć dla niego odpowiednie stanowisko.

Bez najlepiej będzie rósł na stanowisku nasłonecznionym, ponieważ wtedy daje najwięcej kwiatów. Można jednak też posadzić go w miejscu lekko zacienionym.

Gleba, na której powinien być posadzony lilak, powinna być żyzna, lekko zasadowa oraz wilgotna.

Bzy są roślinami odpornymi na niskie temperatury, dlatego też nie wymagają one dodatkowego przykrywania zimą. Młodsze okazy można jednak zabezpieczyć, na przykład snopkiem zboża.

Co można posadzić przy lilaku?

Bez może być posadzony jako soliter – roślina samotna, ale również z innymi krzewami i kwiatami. Co posadzić obok lilaka?

Będzie on efektownie prezentować się w towarzystwie innych kwitnących krzewów, na przykład jak jaśminowiec, forsycja. Także często sadzony jest on przy tujach oraz innych roślinach iglastych. Inną popularną propozycją jest głóg. Więcej jeszcze porad ogrodniczych dostępnych w artykule napisanym we współpracy z twojwlasnyogrod.pl/porady-ogrodnicze/co-posadzic-obok-lilaka.