Proteza kończyn – dlaczego warto?!

A woman demonstrates a plastic children's prosthetic hand printed on a 3D printer

Kończyny protetyczne stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym świecie, ponieważ zapewniają szereg korzyści dla tych, którzy ich używają. Protezy mogą pomóc ludziom, którzy stracili swoje kończyny z powodu choroby, urazów lub wad wrodzonych, aby odzyskać pewną formę mobilności i funkcji. W niniejszym artykule omówione zostaną różne korzyści, jakie przynoszą protezy dla osób, które ich używają, w tym zwiększenie mobilności, poprawa jakości życia, a nawet postępy w medycynie.

Korzyści z stosowania protez kończyn

1. Poprawa jakości życia – Stosowanie protez kończyn może pomóc osobom w odzyskaniu samodzielności i prowadzeniu bardziej aktywnego życia.
2. Ułatwienie poruszania się – Protezy kończyn pozwalają na znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze poruszanie się, szczególnie gdy stosuje się technologię wspomagania ruchu lub system napinaczy mięśni.
3. Poprawienie równowagi i stabilności – Protezy kończyn mogą pomóc poprawić równowagę i stabilność ciała, co może przyczynić się do mniejszej liczby upadków.
4. Zmniejszenie bólu i dyskomfortu – Protezy kończyn mogą pomóc zmniejszyć bolesne objawy związane z brakiem konkretnych kończyn, takich jak bóle stawowe lub mięśniowe.

Wizyta u protetyka w celu wykonania protezy kończyny

Wizyta u protetyka to ważny krok w uzyskaniu protezy kończyny, które można zamówić u ekspertów na stronie relax-med.pl/protezy-konczyn-dolnych-relax-med. Proces ten zazwyczaj rozpoczyna się od pobrania pomiarów z kikuta, co wiąże się z wykonaniem gipsowego odlewu i zmierzeniem na nim określonych punktów i długości. Wzrost i waga pacjenta również odgrywają ważną rolę w określeniu odpowiedniego rozmiaru protezy. Podczas wizyty pacjent powinien być przygotowany do omówienia swoich oczekiwań wobec protezy, w tym jaki rodzaj aktywności planuje z nią wykonywać. Protetyk będzie również zadawał pytania dotyczące poziomu zdolności pacjenta, jego stylu życia i wszelkich innych czynników, które mogą mieć wpływ na wybór protezy. Po zebraniu wszystkich istotnych informacji, protetyk będzie współpracował ze swoim zespołem w celu stworzenia urządzenia wykonanego na zamówienie, dostosowanego specjalnie do potrzeb pacjenta.