Samodzielne wykonanie sufitu napinanego jest znacznie mniej pracochłonne niż wykonanie sufitu podwieszonego z płyt kartonowo-gipsowych. Sufit napinany jest także znacznie lżejszą konstrukcją, co pozwala zastosować ją w każdym pomieszczeniu.
Od czego zacząć montaż sufitu napinanego?
Gwarancją idealnie gładkiego sufitu jest wykonanie precyzyjnego pomiaru. Większość firm oferujących sufity napinane zamieszcza na swojej stronie wskazówki, jak go wykonać.
Bez względu na to, czy sufit będzie montowany przez firmę czy samodzielnie, sufit napinany wykonywany jest zawsze na zamówienie wg przesłanych wymiarów. Trzeba podać nie tylko szerokość, długość i wysokość pomieszczenia, ale także wymiary przekątnych. To dlatego, że ściany nie zawsze zachowują kąty proste i są równoległe (najczęściej nie są). Według podanych wymiarów program komputerowy opracowuje wymiary sufitu. Oczywiście w zamówieniu podajemy kolor folii, przesyłamy ewentualnie plik z nadrukiem lub wybieramy z gotowych propozycji. Na realizację zamówienia trzeba będzie czekać od kilku do kilkunastu dni.
Jak zamontować sufit napinany?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielny montaż, to należy zacząć od zamontowania aluminiowego stelaża dołączonego przez producenta. Następnie montujemy sufit w narożnikach w kolejności podanej przez producenta (sufit składany jest w kolejności odwrotnej). Teraz folię należy podgrzać ciepłym powietrzem, dzięki temu naciągnie się i będzie bardziej elastyczna. Bez trudu można ją umieścić w listwach aluminiowych. Po ostygnięciu naciągnie się i będzie stanowić idealnie gładką powierzchnię. Ostatnim etapem jest zamontowanie plastikowych płyt maskujących