Szwedzka firma – jak ją otworzyć i prowadzić? To proste!

Prowadzenie biznesu w Szwecji to doskonały wybór dla Polaków, którzy chcą pracować na własny rachunek. Co więcej, otwarcie biznesu w tym kraju oraz jego prowadzenie wcale nie jest skomplikowane.

Jak otworzyć firmę w Szwecji?

Pierwszym krokiem do otwarcia biznesu w Szwecji jest wybranie jego rodzaju. Rodzaj firmy wpływa na formalności i na podatki w Szwecji płacone przez przedsiębiorstwo – na naszym blogu znajdziemy ważne, interesujące ekspertyzy doradcze odnośnie prowadzenia firmy – soltier.se.

Jednoosobowa firma w Szwecji to popularny wybór wśród osób, które pragną zarabiać same na siebie. Alternatywą są różne formy spółek, na przykład cywilna, handlowa, komandytowa, z ograniczoną odpowiedzialnością.

Otwarcie firmy przez obcokrajowca, na przykład Polaka, będzie wymagało wcześniejszego zarejestrowania się w Urzędzie ds. Migracji – Migrationsverket. Trzeba też uzyskać personnummer służący do identyfikacji. Następnie wystarczy złożyć odpowiedni wniosek o rejestrację działalności, co można zrobić też przez internet.

Prowadzenie szwedzkiej firmy

Przedsiębiorca po otwarciu własnej firmy w Szwecji musi pamiętać o odpowiednich obowiązkach, które nakładają na niego przepisy.

Szwedzka firma powinna:
– posiadać konto bankowe do prowadzenia spraw firmowych
– zapisać się do Bolagsverket, czyli Rejestru Przedsiębiorców oraz Försäkringskassan, czyli Agencji Ubezpieczeń Społecznych
– prowadzić księgowość firmy zależnie od jej formy
– składać deklaracje podatkowe i opłacać regularnie zaliczki i podatki w Szwecji
– przestrzegać zasad BHP
– aktualizować dane o firmie, gdy ulegną one zmianie
– zgłosić pracowników do odpowiednich urzędów i opłacać za nich składki i podatki

Usługi w zakresie prowadzenia biznesu w Szwecji mogą zaoferować funkcjonujące tam biura księgowe. Dostępne są również biura prowadzące obsługę polskojęzyczną, które kompleksowo wspierają swoich klientów zarówno w zakładaniu, jak i w prowadzeniu firmy w tym kraju.