Mówi się, że elektryk z dwudziestoletnim stażem jest w stanie wytrzymać spokojnie napięcie rzędu 220 woltów. Jest to jednakże miejska legenda, której bliżej do opowieści o Czarnej Wołdze niż rzeczywistości. W rzeczywistości jedynymi cechami, które odróżniają wykwalifikowanych elektryków od innych ludzi, jest ich obszerna wiedz i nabywane wraz z latami pracy doświadczenie. Dlatego tak ważne jest, aby producenci urządzeń elektrycznych mieli na uwadze ich bezpieczeństwo.
Na szczęście tak się dzieje. Producentów sprzętu obowiązują restrykcyjne normy i przepisy. Ponadto w ich własnym interesie leży zadbanie o najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń w ich produktach. Stanowią one doskonałą reklamę i pozwalają na uniknięcia płacenia ogromnych odszkodowań. Przykładem dobrej praktyki producentów sprzętu elektrycznego są rozdzielnice. Przeciętne rozdzielnica niskiego napięcia posiada szereg blokad zezwalający na wymianę bezpieczników jedynie w stanie beznapięciowym. Redukuje to możliwość popełnienia błędu przez człowieka do zera. To samo odnosi się do urządzeń pracujących z wyższymi napięciami. Rozdzielnica średniego napięcia posiada blokady mechaniczne, które nie pozwalają na niebezpieczne błędy przy konstruowaniu węzłów elektrycznych. Ponadto blokady te ograniczają możliwość fizycznego kontaktu z elementami będącymi pod napięciem, co ma zabezpieczyć elektryków przed skutkami ich własnej nieuwagi.
Elektryk to niebezpieczny, ale bardzo potrzebny zawód. Dlatego producenci powinni za wszelką cenę starać się zabezpieczyć życie i zdrowie ludzi wykonujących tą trudną pracę.
Przeczytaj: Rozdzielnice nn