Grzybica paznokci

grzybica nóg

Grzybica jest bardzo zaraźliwą chorobą, wywołaną przez mikroskopijne grzyby. Ze względu na umiejscowienie, wyróżniamy grzybicę głowy, brody, paznokci, stóp oraz pachwin.
Grzybica paznokci jednym z najczęstszych schorzeń. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, jednak niezwykle trudno wyleczyć. Nie pomogą żadne z domowych sposobów. Trzeba się udać do dermatologa, który przepisze skuteczną terapię. Niestety, leczenie trwa z reguły długo i wymaga nie tylko cierpliwości, ale też odpowiedniej pielęgnacji chorych stóp.
Gdy zmiany nie są zbyt duże, lekarz przepisze plastry z substancją grzybobójczą lub malowanie paznokci specjalnym lakierem.
Jednak, gdy zmiany obejmują cały paznokieć, stosuje się leki doustne. Dzięki temu, substancje czynne dostają się od razu do wnętrza paznokcia, blokując rozwój grzybów. Tego typu preparaty należy stosować co najmniej przez trzy miesiące, a czasem nawet przez rok.
Szlifowanie paznokcia, to sposób na wspomaganie terapii farmaceutycznej. Usuwanie zakażonej płytki spowoduje, że leki (zewnętrzne i wewnętrzne) łatwiej wnikają w pytkę.
Po oszlifowaniu, nakłada się specjalna protezę, która chroni mocno spiłowany paznokieć, a która nie powoduje jego deformacji.
Grzybica paznokci jest chorobą, którą można się łatwo zarazić. Na basenach, plażach czy na siłowni nośmy odpowiednie obuwie. Jeśli stopa będzie odpowiednio pielęgnowana, będziemy nosić bawełniane skarpetki, „oddychające” buty oraz buty ochronne w miejscach publicznych, wtedy ryzyko zakażenia jest niewielkie, a my nie będziemy musieli się wstydzić naszych stóp.