Historia sauny

Wiele rzeczy, które są bardzo popularne czy nawet modne w dzisiejszych czasach, powstało tak naprawdę tysiące lat temu. Podobnie było z saunami. Ludzie zaczęli je tworzyć już w epoce kamienia łupanego. To w tych czasach odkryto kąpiele w rozgrzanym powietrzu, z których korzystał praktycznie każdy. Robiono to w specjalnych budynkach budowanych z gliny bądź jaskiniach wyrytych pod ziemią. Podobnie jak dziś, ich główną częścią były kamienie. Ustawiano je w pomieszczeniach w dość sporych ilościach, a następnie podpalano. Całość następnie trzeba było podlewać wodą, aby kamienie trzymały swoją wysoką temperaturę i bezustannie nagrzewały pomieszczenie.

Sauny dość szybko zaczęli też stosować Aztekowie. W zapisach pochodzących z dawnych lat wspomina się też o ich popularności wśród Eskimosów, Japończyków oraz mieszkańców Azji. Prawdziwa „moda” na korzystanie z gorących kąpieli parowych nastała dwa tysiące lat temu w Finlandii. Choć dawniej pomieszczenia te tworzono głównie z kamienia, szybko ludzie zaczęli dostrzegać, iż ten typowy materiał można z powodzeniem zastąpić drewnem. Materiał budowlany stosowany jest przy produkcji saun do dzisiaj.

Skoro więc sauny istnieją od tysięcy lat i dalej nie tracą swojej popularności, oznacza to, że są one naprawdę wartościowymi miejscami, którymi każdy powinien się zainteresować. Niektórzy ludzie są ich prawdziwymi zwolennikami, regularnie korzystającymi z dobrodziejstw saun mokrych oraz suchych. To oni chwalą się najlepszym zdrowiem i wyróżniają wspaniałym wyglądem.

Źródło: projekt sauny