Pianka poliuretanowa jako wypełniacz poduszek

Pianki poliuretanowe znajdują zastosowanie jako wypełnienie poduszek, kołder, a także zabawek i legowisk dla zwierząt. Są miękkie i sprężyste, a przy tym, w przeciwieństwie do popularnych wypełnień naturalnych, nie wywołują alergii.

Produkcja wsadów do poduszek

Jako wypełnienie do poduszek stosuje się najczęściej piankę szarpaną, czyli piankę poliuretanową rozdrobnioną na drobne, nieregularne kawałki. Urządzeniem, umożliwiającym odpowiednie pocięcie pianki jest rozdrabniacz do granulatu pianki tapicerskiej bądź maszyna do cięcia pianki poliuretanowej. Dobre właściwości posiadają także frytki – wypełnienie otrzymywane w procesie cięcia pianki poliuretanowej w tak zwanej frytkarce na niewielkie kawałki o regularnych krawędziach (przypominające kształtem popularny ziemniaczany przysmak). Popularnym sposobem na uzyskanie wypełnienia o najlepszych właściwościach jest też mieszanie wsadów różnego rodzaju, np. kulki silikonowej i rozdrobnionej pianki poliuretanowej. Do uzyskania takiej mieszanki wykorzystuje się mieszalnik granulatu. W produkcji przemysłowej, urządzeniem pozwalającym na transport wypełniacza do wnętrza poduszki jest tak zwana wypycharka do wkładów poduszek.

Właściwości wypełnień poliuretanowych

Poliuretanowe wkłady do poduszek, podobnie jak inne rodzaje wkładów syntetycznych, mogą być bezpiecznie użytkowane przez alergików. Cechuje je wysoka odporność na użytkowanie i związane z nim odkształcenia, sprężystość oraz dobra izolacja termiczna. Zapewniają one również optymalną wentylację oraz odpowiednie podparcie podczas snu.