Przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu – poznaj 3 najczęściej diagnozowane formy NTM!

Woman in bath towel sitting on toilet bowl.

Nietrzymanie moczu, w skrócie określane jako NTM, jest dolegliwością wstydliwą, kłopotliwą. Jak zauważa serwis chłonne24.pl częściej problem ten mają kobiety, ale występuje on też u mężczyzn. Jakie są główne rodzaje nietrzymania moczu i co je powoduje?

1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu

To dolegliwość, w której dochodzi do nietrzymania moczu na skutek wysiłku wywołującego ciśnienie w jamie brzusznej. Gdy chodzi o przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu, wysiłkowe NTM diagnozowane jest bardzo często u kobiet, zwłaszcza po porodach.

W wysiłkowym nietrzymaniu moczu za jego mimowolny wypływ odpowiadają osłabione mięśnie dna miednicy, inaczej nazywane mięśniami Kegla. Podtrzymują one cewkę moczową, która nie zatrzymuje wtedy moczu podczas wyższego ciśnienia śródbrzusznego.

Charakterystyczną cechą tej formy NTM jest wypływ moczu w trakcie kaszlu albo kichania, śmiania się czy podnoszenia ciężarów. U osoby chorej nie pojawia się wtedy uczucie parcia na pęcherz.

2. Naglące nietrzymanie moczu

Drugą formą NTM, która jest często diagnozowana, jest naglące nietrzymanie moczu. Jak rozpoznać nietrzymanie moczu o naglącym charakterze?

Dolegliwość ta polega na popuszczaniu moczu mimo woli przy dużej potrzebie jego oddawania. Pojawia się ona nagle i może mieć różne natężenie.

Naglące NTM jest dolegliwością, w której dochodzi do nadmiernej aktywności, nadreaktywności pęcherza moczowego. Może mieć ono zróżnicowane przyczyny, na przykład powiększenie gruczołu krokowego u mężczyzn, infekcje układu moczowego.

3. Nietrzymanie moczu z przepełnienia

To również często występujący problem z nietrzymanie moczu u dorosłych, który pojawia się u kobiet i mężczyzn.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia zdarza się wtedy, gdy pęcherz moczowy nie jest opróżniany w pełni po oddaniu moczu. Rozciąga się, a jego ujście nie wytrzymuje wtedy nadmiernego napięcia i pojawia się wypływ moczu.

Takie dolegliwości mogą występować na skutek przerostu gruczołu krokowego, przepukliny dysku, neuropatii cukrzycowej lub innych uszkodzeń nerwów.

4. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu to stan, w którym osoba mimowolnie oddaje mocz. Może się to zdarzyć podczas śmiechu, kaszlu, kichania lub wykonywania innych czynności. Istnieją różne sposoby radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Jednym ze sposobów jest noszenie pieluch lub stosowanie wkładek urologicznych. Są to zarówno bardzo powszechne, jak i skuteczne sposoby radzenia sobie z problemem. Niektórzy ludzie czują się zakłopotani, kiedy muszą nosić pieluchy, ponieważ przypomina im to lata dzieciństwa. Jest możliwość wykonać zlecenie na pieluchomajtki nfz bez wychodzenia z domu przez sklep medyczny.