Co robić, gdy ma się stopę cukrzycową?

Foot pain, Asian woman sitting on sofa feeling pain in her foot at home, female suffering from feet ache use hand massage relax muscle from soles in home interior, Healthcare and podiatry medical

Wygląd stóp może bardzo wiele powiedzieć o ich właścicielu. Czasem nieestetyczne stopy są wynikiem rażących zaniedbań w zakresie higieny. Czasem jednak ich niezbyt ładna prezencja jest bezpośrednio związana z rozmaitymi schorzeniami. Przykładem jest tzw. stopa cukrzycowa, która towarzyszy osobom chorym na cukrzycę. Stopa cukrzycowa to rodzaj dolegliwości, którą bardzo trudno jest wyeliminować.

Co to jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to groźne powikłanie towarzyszące cukrzycy jako takiej. W jego wyniku na stopach mogą powstać bolesne owrzodzenia i rany, z których sączą się krew, oraz inne płyny. Stopa cukrzycowa zaczyna się zazwyczaj niewinnie, czyli od uczucia mrowienia i drętwienia kończyn dolnych, oraz suchości skóry stóp. Powstają suche fragmenty skóry, modzele, odciski, etc. Jest to problematyczne nie tylko z uwagi na brzydki wygląd stopy. Choroba dosięga też palców i paznokci. Płytka paznokci staje się pożółkła, zaś palce mogą być powykręcane jak w przypadku halluksów.

Jak dbać o stopę cukrzycową, by nie zaszkodzić?

Stopa cukrzycowa potrzebuje należytej higieny i większej niż zwykle staranności. Stopy muszą być codziennie myte i odpowiednio suszone. Nie wolno dopuszczać do gromadzenia się brudu i wilgoci w przestrzeniach między palcami. Można stosować ziołowe płukanki do stóp, które będą łagodziły stany zapalne.

Czym smarować stopę cukrzycową, aby ulżyć sobie w bólu?

Do stopy cukrzycowej stosuje się maści i kremy nawilżające, przeciwzapalne oraz redukujące stany zakażeniowe. Trzeba stosować też odpowiednie okłady np. hydrożelowe, które przynoszą ulgę w cierpieniu. Z kolei opatrunki z alginianu mają zapobiegać zakażeniom. Stopy cukrzycowe powinny być pod stałą opieką lekarską, twierdzą eksperci z diabetyk24.pl.