Tybet – miejsce święte

Tybet to miejsce niezwykle tajemnicze, a jednocześnie owiane wieloma legendami. Wycieczka do Tybetu to z pewnością przeżycie duchowe, ale i szansa na wyjątkową podróż. Podróże do Tybetu znajdziemy w ofercie portalu Logostour.pl . Wieloletnie wojny z Chinami, próby uzyskania autonomii, które stały się nieskuteczne, ale pomimo to zachowanie własnej całkiem odmiennej kultury i własnego języka – to stanowi o unikalności Tybetu.
Jednym z pierwszych skojarzeń z Tybetem jest postać Dalajlama oraz kultura buddyjska. Również jego położenie – na Wyżynie Tybetańskiej oraz na granicy w Himalajach – brzmią zachęcająco dla turystów szukających wyzwań. Większość większych atrakcji znajduje się bowiem na wysokości powyżej 4 tysięcy metrów.
Tybet, mimo że powszechnie uznawany jest za kraj, nie posiada niepodległości, a w 1949 roku został siłą włączony do Chin i stanowi Tybetański Region Autonomiczny.

Niedostępność Tybetu

Zwiedzanie Tybetu nie należy jednak do łatwych przedsięwzięć. I to nie tylko ze względu na wysokie położenie, ale także z powodu braku dostępu dla turystów. To chińskie władze, które starają się umniejszać znaczenie Tybetu, wprowadziły liczne zakazy.
Atrakcje Tybetu to głównie świątynie oraz miejsca w górach. Krainą pełną klasztorów jest Lhasa – miejscowość położona w górach zamieszkała głównie przez chińskich imigrantów. Mimo coraz bardziej wszechobecnej chińskiej kultury, która stara się wypchnąć tybetańską, nadal jest to miejsce, które posiada swój niezwykły urok. Klasztory Drepung i Sera zbudowane w XV wieku to swego czasu jedne z największych klasztorów na świecie. Niewątpliwie sporo osób chce się dostać do pałacu Norbulinka, gdzie latem rezyduje Dalajlama oraz imponujący pałac Potala obfitujący w wiele kapliczek i posągów buddy. Po godzinach zwiedzenia można przespacerować się także uliczką Barkhor, na której to znajduje się wielkie targowisko.
Innymi pięknymi klasztorami są także Samye, czy Sakya, ale Tybet to miejsce bogate również w uroki natury. Jest tutaj możliwość udania się na trening do Everest Base Camp, a także nad jedno z jezior, których również znajduje się tutaj wiele.
Ze względu jednak na brak dostępu dla zwykłych turystów, należy postarać się o specjalne pozwolenie, jeżeli chcemy wejść do określonych budynków.