Zawieszenie pneumatyczne – jak działa?

Każdy samochód posiada wiele ważnych dla siebie części i układów, bez których jazda nim nie byłaby możliwa. Jednym z takich układów jest zawieszenie. Jest to zbiór elementów auta łączący koła z podwoziem. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie sterowności pojazdu i kierowanie nim. Zawieszenie do niedawna było produkowane i umieszczane w aucie w tradycyjny sposób, lecz z postępem technologii popularne zawieszenia zaczęły zastępować takie, które wykorzystują pneumatykę.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu jazda samochodem staje się bardziej komfortowa, bezpieczna oraz przyjemna.

 

Zawieszenie pneumatyczne – jak działa?

 

Zawieszenie pneumatyczne to układ ściśle ze sobą współdziałających podzespołów, dzięki którym wyrównywane jest ciśnienie powietrza w specjalnych pneumatycznych poduszkach umieszczonych w podwoziu. Zamontowane czujniki pozwalają określić czy system powinien dopompować powietrze czy upuścić go z poduszek. Jak każde innowacyjne rozwiązanie, tak i to posiada szereg pozytywnych i negatywnych czynników. Wady i zalety zawieszenia pneumatycznego mogą zaważyć na podjęciu decyzji w sprawie kupna nowego technologicznie rozwiązania.

 

Niewątpliwą zaletą tego typu zawieszenia jest poprawa komfortu jazdy, zniwelowanie drgań, lepsza sterowność, zmiana charakteru auta, a przede wszystkim stały prześwit niezależny od obciążenia samochodu.  Należy jednak pamiętać o tym, że można wymienić także kilka wad, które tyczą się szczególnie ceny, kosztownych napraw i serwisu oraz małej dostępności potrzebnych części.

 

Zawieszenie pneumatyczne najczęściej umieszczane jest w luksusowych samochodach, suvach i autach typu combi.

 

Zawieszenie pneumatyczne – części

 

Części wykorzystywane do tego rodzaju układu to zespół elementów, dzięki którym możliwe jest zapewnienie komfortu jazdy i zniwelowanie drgań zbudowany jest m.in. z poduszek powietrznych, kompresora, czujników powietrza, mocowania pneumatycznego, sprężarki, przewodów ciśnieniowych, amortyzatora i innych. Należy pamiętać, że jakość zamontowanych części ma ogromny wpływ na ich eksploatacje i związane z wymiana dalsze koszty.

 

Współpraca: https://shop.limak-airsuspension.pl/pl/