Tynk mozaikowy na elewację – cechy i kolory. Gdzie go nakładać?

Tynki określane jako mozaikowe stanowią ciekawy sposób wykończenia elewacji zewnętrznej domu. Czym dokładnie są tynki mozaikowe i jakie mają cechy?

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy jest rodzajem materiału, który powstaje z żywicy akrylowej zmieszanej z piaskiem kwarcowym. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych i może być uzupełniony o dodatki podnoszące jego walory dekoracyjne.

Po nałożeniu tynk mozaikowy tworzy na ścianach efekt kruszywa o drobnych ziarnach. Jego warstwa jest jednocześnie wysoce odporna na czynniki zewnętrzne, co powoduje, że doskonale nadaje się on jako wykończenie elewacji.

Najczęściej tynkiem mozaikowym wykańczana jest elewacja domu w miejscach jak strefa wejściowa, taras czy cokół budynku.

Cechy tynków mozaikowych

Wśród głównych cech tynków mozaikowych znajdują się:
– Niska podatność na uszkodzenia mechaniczne,
– Bardzo dobra przyczepność,
– Szybkie i łatwe nakładanie,
– Brak nasiąkliwości,
– Ochrona przed rozwojem pleśni, grzybów, glonów – w przypadku wybranych tynków,
– Możliwość zmywania.

Tynk mozaikowy – kolory i dodatki

Tynki mozaikowe są oferowane w wielu barwach do wyboru, na przykład w kolorach szarym, beżowym, brązowym. Jako że ziarenka są różnobarwne, efekt jest wielowymiarowy.

Do tynku można także dosypać specjalne dodatki dekoracyjne, na przykład połyskującą mikę, brokat, by elewacja wyglądała jeszcze ciekawiej.

W dopasowaniu najlepszych wariantów bardzo przydatne będą projekt i wizualizacja elewacji budynku. Można wykonać je samemu na stronach producentów materiałów elewacyjnych lub zamówić w profesjonalnym biurze projektowym.

Źródło: elewacyjnie.pl