Gdzie budowane są magazyny do wynajęcia i jaką lokalizację wybrać?

Wybór magazynu na wynajem wymaga uwzględnienia wielu czynników. Niezwykle istotne jest położenie obiektu, ponieważ to właśnie jego lokalizacja będzie decydowała o efektywności i kosztach związanych z magazynowaniem. Gdzie wznoszone są magazyny do wynajęcia? Jaką lokalizację warto wybrać?

Lokalizacja magazynów na wynajem

Obecnie magazyny do wynajęcia są stale poszukiwane przez przedsiębiorców, dlatego też z ofertami tego typu można spotkać się dzisiaj w wielu lokalizacjach w pobliżu dużych miast oraz w innych punktach na mapie kraju.

Najczęściej magazyny logistyczne są zlokalizowane w pobliżu ważnych dróg, na przykład przy autostradach, drogach ekspresowych, obwodnicach. Taka lokalizacja pozwala na łatwy transport towaru do magazynu oraz z magazynu do dalszego odbiorcy.

Jednak magazyny lokalizowane są nie tylko w takich miejscach. Także są one budowane w pobliżu innych obiektów komunikacyjnych, na przykład portów lotniczych, portów morskich, dworców kolejowych, stanowiąc istotny element w łańcuchu dostaw realizowanym z użyciem różnych typów transportu.

Ponadto magazyny logistyczne umieszczane są także w centrach miast, gdzie także istnieje duże zapotrzebowanie na usługi przechowywania mienia.

Rodzaje magazynów a ich położenie

Najczęściej magazyny przeznaczone do składowania towarów w dużych ilościach umieszczane są przy ważnych arteriach komunikacyjnych. Znajdują się tam magazyny paletowe, podłogowe, w tym magazyny ecommerce, czyli obsługujące sklepy internetowe czy magazyny celne, w których przechowuje się towar do czasu jego oclenia.

Gdy przedsiębiorca chciałby skorzystać z łatwego dostępu do towarów, wtedy powinien on zwrócić uwagę na magazyny miejskie, które nazywane są także SBU, czyli Small Business Unit. Takie powierzchnie magazynowe do wynajęcia są chętnie wybierane przez mniejsze firmy, a także służą one do magazynowania towarów w tak zwanej „ostatniej mili”, czyli przed dostawą do klientów.

Magazyn logistyczny- jak wybrać optymalną jego lokalizację?

Wybierając magazyny do wynajęcia, przedsiębiorca powinien przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami – obecnymi i przyszłymi.

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie, dlatego wtedy, gdy nie wiadomo, jaki magazyn wybrać, warto pomyśleć o konsultacji z doświadczonym doradcą specjalizującym się w rynku magazynowym.