Zimowe wycieczki z dziećmi – o czym pamiętać

Zima – niskie temperatury i brak słońca – to nie powód, aby rezygnować z rodzinnych wycieczek. Taka zimowa aura może nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, natomiast z pewnością nie powinna stanowić przeszkody do tego, aby zapewnić sobie i dzieciom dawkę ruchu oraz urozmaicić im czas. Podpowiadamy, jak przygotować się na zimowe wycieczki z dziećmi.

Ubiór to podstawa

Zimą należy szczególnie zadbać o to, aby ubiór dziecka był dostosowany do temperatury na zewnątrz. Powinien on chronić nie tylko przed zimnem, ale również przed wiatrem oraz opadami deszczu lub śniegu. Jeśli wybieramy się z dzieckiem na wycieczkę, musimy pamiętać, że w czasie dłuższego marszu może ono się zgrzać, dlatego warto zainwestować w ubrania, które pomagają odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Dobrym pomysłem jest zakup bielizny termoaktywnej, na którą następnie zakładamy dziecku bluzę z kapturem i spodnie wykonane z materiału chroniącego od wiatru. Na wierzch z kolei wkładamy maluchowi kurtkę z ciepłą podpinką, której zewnętrzna warstwa wykonana jest z wodoodpornego, lecz oddychającego materiału. W ten sposób dziecku będzie ciepło i jednocześnie będzie zabezpieczone przed zimnym wiatrem oraz opadami.

Wygodne i ciepłe buty

Buty, które zakładamy dziecku na pieszą wycieczkę, różnią się od tych codziennych. Powinny one bowiem być dostosowane do temperatury, ale również do rodzaju podłoża. Zimą nawierzchnia może być mokra lub śliska, a co za tym idzie, mniej stabilna. Dlatego należy wybrać dla dziecka takie obuwie, które pozwoli mu stawiać pewne kroki. Jeśli chodzi o buty zimowe dla dziewczynki, które będą odpowiednie na wycieczkę, zdecydowanie polecamy trzewiki na traperowej podeszwie, charakteryzującej się dobrą amortyzacją oraz mocniej wyżłobionym bieżnikiem. W ofercie obuwniczej dla chłopców znajdziemy z kolei sportowe modele trekkingowe, które idealnie sprawdzą się na zróżnicowanym podłożu, a także w niskich temperaturach.

Akcesoria i dodatki

Wybierając się na wycieczkę zimową z dziećmi nie zapomnijmy zabrać ze sobą ciepłej czapki, szalika i rękawiczek. Głowa i ręce są zawsze najbardziej narażone na zmarznięcie, a nie osłonięta szyja to pierwszy krok do przeziębienia. Jeśli wybieramy się na wycieczkę w góry, gdzie temperatury robią się coraz niższe wraz osiąganą wysokością, warto zabrać dla dzieci kieszonkowe ogrzewacze do dłoni. Są to niewielkich rozmiarów gadżety, która po tak zwanym złamaniu, wytwarzają ciepło. Każde dziecko powinno też mieć swój mały plecaczek, w którym będzie trzymało termos z ciepłą herbatą i małą przekąskę oraz ewentualnie drugą parę skarpet na zmianę, w razie gdyby obuwie przemokło.

Przygotowanie fizyczne przed wycieczką

Warto również pamiętać o tym, aby przygotować swoje ciało na dłuższe trasy lub rodzaj aktywności, których dzieci na co dzień nie wykonują. Tydzień przed planowanym wyjazdem wykonujemy z dziećmi krótką, 15-minutową gimnastykę, która będzie angażowała określone mięśnie. W ten sposób unikniemy sytuacji, że podczas wycieczki dziecko będzie czuło zmęczenie lub wyczerpanie, a także ból mięśni, co spowoduje, że straci ono zapał.

Odpowiednio zaplanowany ubiór i obuwie dziecka, a także przygotowanie ciała na wysiłek sprawią, że każda zimowa wycieczka będzie pełna niezapomnianych wrażeń.