Nauka matematyki w formie zabawy

Są dzieci, którym nauka przychodzi z dużą łatwością. Jednak zdarza się, że maluch zwyczajnie nie ma zapału do zgłębiania wiedzy z danego zakresu i opanowanie materiału idzie mu wolniej niż rówieśnikom. Jeśli jednak w porę zaangażujemy się w pomoc dziecku w nauce, postępy będą szybko widoczne, a sama edukacja będzie mu sprawiała przyjemność. Dziś podpowiemy, jak uczyć dziecko matematyki w sposób skuteczny i ciekawy.

Gry edukacyjne

Zastanawiając się, jak zachęcić dziecko do nauki, z pewnością chcielibyśmy znaleźć na to taki sposób, aby maluch czerpał z nauki realną radość. Warto wiedzieć, że wielu producentów zabawek ma w swojej ofercie gry matematyczne, które doskonale sprawdzają się jako pomoc w nauce liczenia. Proste zadania i wizja zwycięstwa jest dla dziecka sporą motywacją, a jeśli dodatkowo gra będzie ciekawa i zabawna, sukces murowany. W pierwszej kolejności warto przejrzeć ofertę takich gier i wybrać kilka z nich, w które zagramy wspólnie z dzieckiem. Podczas zabawy możemy wówczas zaobserwować, czy dziecku podoba się gra i czy przynosi ona zamierzone rezultaty. Jeśli zauważymy, że maluch nie jest zainteresowany grą lub nie sprawia mu ona radości, nie zmuszajmy go do zabawy, lecz poszukajmy innego sposobu na zachętę do nauki.

Domowa mapa skarbów

Kolejnym sposobem na zachęcenie dziecka do nauki matematyki jest stworzenie dla niego zabawy w domu, polegającej na poszukiwaniu skarbów z przygotowaną przez nas mapą. Kolejne wskazówki związane z kryjówkami powinny być prezentowane w postaci prostych działań, których prawidłowe wykonanie jest przepustką do przejścia do kolejnego etapu na mapie. Warto przy tym obserwować malucha, czy zadania nie są dla niego zbyt trudne. Jeśli będzie miał on problem z podaniem prawidłowego wyniku, pomóżmy mu przypominając zasady matematyczne. Odnalezienie skarbu będzie dla niego świetną nagrodą za trud, więc zadbajmy o to , aby nagroda, która będzie na niego czekała na końcu zabawy, była dla niego atrakcyjna.

Zajęcia pozaszkolne

Jeśli nasze domowe sposoby zawodzą i nasz maluch nadal nie radzi sobie z nauką matematyki, warto zapisać go na zajęcia pozaszkolne, na których w grupie rozwiązywane są zadania. Wiele takich zajęć prowadzonych jest w formie zabawy, więc dla dziecka będzie to bardzo atrakcyjny i zarazem pożyteczny sposób spędzania czasu. Takie zajęcia oferowane są przez wykwalifikowane placówki dysponujące doświadczonymi nauczycielami i pedagogami, którzy nie tylko znają skuteczne sposoby na zmotywowanie dzieci do nauki, ale również mają do nich odpowiednie podejście, dzięki czemu dzieci czują się docenione na zajęciach osiągając nawet drobne sukcesy.

Matematyka na co dzień

Na koniec proponujemy utrwalać wiedzę z matematyki podczas codziennych czynności, które wykonujemy wspólnie z dzieckiem. Przykładowo, wracając z maluchem autem ze szkoły możemy zorganizować zabawę, kto szybciej poda wynik stanowiący sumę cyfr widocznych na rejestracji samochodu jadącego przed nami, a przyrządzając wspólnie kolację możemy poprosić dziecko o wycięcie pomidora o kształcie trójkąta równobocznego lub odmierzenie ilości mleka stanowiącego ⅓ kartonu. Takich przykładów można oczywiście znaleźć dużo więcej.

Warto wypróbować powyższe pomysły na zachęcenie dziecka do nauki matematyki pamiętając o tym, aby nie czuło ono przy tym presji, lecz pozytywną motywację.