Czym różni się styl casual od smart elegant?

Moda od zawsze zajmuje ważne miejsce w naszym życiu, szczególnie jeśli chodzi o odpowiedni ubiór. Z tego też powodu pojawiło się wiele nowych słów, które określają pewne style i sposoby ubierania się zależnie od okoliczności. W ten sposób powstał dress code i co najmniej kilka jego najważniejszych rodzajów, np. casual i smart elegant. Jakie są ich cechy?

Przede wszystkim swoboda i wygoda

Styl casual to określenie charakteryzujące całkiem swobodny styl ubierania się przede wszystkim na co dzień. Ma być więc przede wszystkim wygodnie, ale i stylowo. Nie chodzi przecież tutaj o to, żeby założyć cokolwiek na siebie, ale żeby w pracy, na uczelni, szkole czy po prostu na zakupach czuć się swobodnie i wygodnie, a także prezentować się dobrze. Można więc pozwolić sobie na swoje ulubione elementy garderoby takie jak T-shirty, jeansy, a nawet spodnie dresowe. Taki sposób ubierania się wybiera większość z nas na co dzień, a także do pracy, gdy nie ogranicza nas żaden dress code. Nie jest on jednak wskazany dla bardziej oficjalnych sytuacji.

Smart elegant, czyli wciąż swobodnie, ale nieco bardziej elegancko

O ile styl casual stawia przede wszystkim na wygodę, tak smart elegant jest jego nieco bardziej elegancką wersją. Nie znajdą się więc w nim te wszystkie elementy garderoby, jakie pojawiają się w naszym ubiorze na co dzień. Co prawda smart elegant nie wyklucza takiej uniwersalnej odzieży jak na przykład jeansy, ale dresów i kolorowych bluz z nadrukiem raczej w nim nie znajdziemy. Styl ten jednak wciąż pozostaje wygodny oraz swobodny, ale sprawdzi się już w takich sytuacjach jak wyjazdy służbowe i spotkania, a nawet rodzinne uroczystości.

Co założyć w stylu casual i smart elegant?

Styl casual dla kobiet równoznaczny jest z takimi elementami kobiecej garderoby jak jeansy, luźne materiałowe spodnie, dresy, T-shirty, a także spódniczki i sukienki w nieco sportowym stylu, do których z powodzeniem można założyć obuwie sportowe, a nawet klapki japonki. Podobnie ma się rzecz z mężczyznami. Jeansy, T-shirty, luźne koszule, bluzy, koszulki polo, spodnie chinosy, sportowe marynarki i obuwie. Styl ten ma również to do siebie, że czerpie z mody streetwearowej, a jak wiadomo na ulicach jest kolorowo i wyraziście, ale przede wszystkim swobodnie.

Jakie ubrania wybrać w przypadku smart elegant? Przede wszystkim wszystkie elementy garderoby odznaczają się znacznie lepszą jakością. Przejawia się ona nie tylko w zastosowanych materiałach, ale również samym kroju. Ubrania muszą leżeć na nas dobrze, ponieważ już to dodaje elegancji i dobrego smaku. W kobiecej szafie nie może więc zabraknąć dobrze skrojonych spodni cygaretek, a także ciemnych jeansów, oversizowych marynarek, sukienek, trenczy, wełnianych płaszczy, ołówkowej spódnicy, klasycznych sukienek o prostym kroju do kolan i dobrej jakości koszul. W męskiej szafie powinny znaleźć się spodnie chinosy i czarne jeansy, dobrej jakości bawełniane koszule w kolorze bieli i błękitu, a także drobną kratę. Niezastąpiona jest marynarka, a w chłodniejszy dzień można zastąpić ją skórzaną kurtką.