Ile kosztuje sprowadzenie zwłok z zagranicy i kto za to płaci?

Religion, death and dolor - funeral and cemetery; urn funeral

Śmierć osoby mieszkającej w Polsce na zagranicznej wycieczce albo w trakcie pracy za granicą wymaga sprowadzenia jej ciała do kraju. Z jakimi kosztami jest to związane? Czy można je w jakiś sposób obniżyć?

Jak prowadzony jest transport zwłok z zagranicy?

Z transportem zwłok z innego kraju do Polski związany jest szereg procedur. Wymagane jest między innymi złożenie wniosku w starostwie, uzyskanie aktu zgonu, odpowiednich zaświadczeń w kraju, w którym nastąpiła śmierć.

Sprowadzenie zwłok może odbywać się na dwa sposoby – ciało w trumnie lub po spopieleniu w urnie. Z mniej złożonymi procedurami związany jest transport w urnie, ponieważ może on odbywać się każdym środkiem transportu.

Gdy niezbędne staje się sprowadzenie zwłok z zagranicy ile trwa cały ten proces? Najczęściej wynosi on od 5 dni roboczych do 10 dni roboczych, jednak czas ten może ulec zmianie.

Międzynarodowy transport zwłok – ile kosztuje?

Koszty dotyczące międzynarodowego transportu zwłok zależą głównie od dystansu do pokonania, rodzaju transportu oraz tego, w jakiej formie ma się on odbywać (trumna, urna).

Zwykle przy niewielkich odległościach koszt to 3-5 tys. zł, na przykład z Czech, Niemiec. Gdy chodzi o dalsze kraje europejskie jak Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, koszty to zwykle od 5-10 tys. zł. Najwięcej kosztuje transport z innych kontynentów, ponieważ ceny mogą przekraczać nawet 20 tys. zł.

Należy pamiętać o tym, że jest to jedynie opłata za transport, a nie za dodatkowe usługi w lokalnym zakładzie pogrzebowym i załatwienie formalności.

Kto płaci za sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Kto pokrywa koszty transportu zwłok z zagranicy? W przypadku, gdy zmarły miał ubezpieczenie od śmierci za granicą, to towarzystwo ubezpieczeniowe płaci za sprowadzenie ciała. Gdy ubezpieczenie nie było wykupione, w takim przypadku koszty pokrywają najbliżsi.