Jak rozliczyć podatek w Norwegii?

Podejmując pracę w Norwegii trzeba liczyć się z koniecznością płacenia podatku dochodowego. Dotyczy on osób, które pracują więcej niż 180 dni w roku lub chcą prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. W każdym przypadku trzeba dokonać rozliczenia podatkowego, a to w Norwegii nie jest takie proste.

Rozliczenie podatku w Norwegii 2020

Terminy rozliczenia rocznego w Norwegii różnią się dla podatników indywidualnych i dla firm. Osoby fizyczne muszą zrobić to do 30 kwietnia, natomiast firmy do 31 maja. Im wcześniej to zrobią, tym wcześniej dostaną zwrot nadpłaconego podatku.

Stawki podatkowe w Norwegii są bardzo wysokie, bo sięgają 66%. Jednak podatnik ma prawo do odliczenia kosztów uzyskania dochodu oraz do odliczenia kwoty wolnej od podatku sięgającej nawet 43% dochodu. Do tego dochodzą bardzo rozbudowane ulgi. To właśnie dzięki temu podatnicy

W Norwegii najczęściej w wyniku rozliczenia dostają zwrot nadpłaconego podatku.

Jak rozliczyć podatek roczny w Norwegii.Teoretycznie nie jest to trudne, bo w przypadku pracowników robi to urząd automatycznie urząd podatkowy. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulg muszą samodzielnie dokonać ich wpisania w formularzu rozliczeniowym na stronie Altinn.

Główny problem polega na tym, że większość Polaków pracujących w Norwegii nie ma pełnej wiedzy dotyczącej systemu podatkowego w Norwegii. Mało kto wie, że w Norwegii można od podatku dochodowego odliczyć odsetki od kredytu (także tego w Polsce), koszty opieki nad dzieckiem lub koszty przejazdu do rodziny w Polsce. Takich ulg obniżających podatek dochodowy w Norwegii jest znacznie więcej. Pełne ich wykorzystanie zapewni skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w norweskich podatkach.

Gdzie rozliczyć podatek roczny firmy w Norwegii

System podatkowy dla firm jest bardzo zróżnicowany. Inne przepisy dotyczą firm jednoosobowych, inne spółek, a jeszcze inaczej rozliczają się firmy zagraniczne. Podatek składa się z elementów stałych i zmiennych, ich znajomość dla przedsiębiorcy jest bardzo istotny

Podatek dochodowy płaci na podstawie zadeklarowanej wysokości przewidywanych zysków. Podatek płacony jest kwartalnie. Ostateczne rozliczenie następuje na podstawie deklaracji rocznej.

Sposobów na obniżenie zysku jest wiele, ale ich wykorzystanie wymaga bardzo dobrej znajomości norweskiego systemu podatkowego. Maksymalne wykorzystanie jego możliwości umożliwia skorzystanie z usług https://norwegiaconsulting.pl/zeznanie-podatkowe-firma.php. Umożliwia to także uzyskanie szybszego zwrotu podatku.