Czy zakup mieszkania na kredyt bez wkładu własnego jest możliwy?

Banki prezentują szereg wymogów, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt na mieszkanie. Czy posiadanie wkładu własnego jest w tym przypadku warunkiem niezbędnym?

Czy kredyt mieszkaniowy można wziąć na 100% wartości nieruchomości?

Wiele osób ma kredyty na zakup mieszkania na sprzedaż Katowice, które otrzymało na 100% wartości nieruchomości, czyli bez potrzeby posiadania wkładu własnego. Teraz jednak banki nie mają takich ofert dla kredytobiorców.

Wymóg posiadania wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt na mieszkanie wprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego w 2014 roku. Zatem teraz klient musi mieć własne środki, gdy chce otrzymać kredyt na „M”. Co warto wiedzieć o finansowaniu zakupu mieszkania z wkładem własnym?

Ile wynosi wkład własny przy kupnie mieszkania?

Dzisiaj wysokość wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt 20% wartości nieruchomości. Warto przy tym zaznaczyć, że wysokość ta może być w określonych sytuacjach niższa lub wyższa.

Wybrane banki oferują kredyt na mieszkanie z niskim wkładem własnym na poziomie jedynie 10%. Wówczas kredytobiorca musi opłacać specjalne ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Zdarza się też, że bank wymaga wyższego wkładu własnego, na przykład wtedy, gdy kredytobiorca jest mniej wiarygodny.

Jak uzyskać środki na wkład własny?

Środki na wkład własny na zakup mieszkania warto gromadzić systematycznie. To spora suma rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc jej samodzielne zebranie może trwać.

Także jako wkład własny mogą służyć:
– oszczędności na lokatach,
– środki na kontach emerytalnych – IKE oraz IKZE,
– pożyczka z PPK,
– zastaw na papierach wartościowych,
– książeczka mieszkaniowa,
– inna nieruchomość.